Najlepsze diety 2022 - AG Trener Zdrowia

Najlepsze diety 2022

To już piąty rok z rzędu ! Dieta śródziemnomorska- uznana za najzdrowszą dietę 2022 roku! 🥳🥳🥳

A zaraz za nią ex aequo dieta DASH oraz flexitariańska ❤

 

Dieta śródziemnomorska- dlaczego jest tą najlepszą?

Popularność, którą dieta śródziemnomorska zyskała kilka lat temu (od 5 lat jest uznawana za najzdrowszą dietę świata ) zdominowała rynek dietetyczny. Nie da się ukryć, że wielokrotnie udowodniono jej prozdrowotne działanie w wielu przypadkach. Wyróżniona została w wielu kategoriach:

 • dieta dla diabetyków
 • dieta dla zdrowego serca
 • najbardziej odżywiająca
 • najłatwiejsza dieta do stosowania

Nie podlega to dyskusji, że jest ona idealnym sposobem żywienia, który może być stosowany z powodzeniem przez każdą osobę. Zaznaczyć trzeba, że nie jest to dieta krótkoterminowa, która w ekspresowym tempie pozwoli pozbyć się zbędnych kilogramów, tylko strategia żywieniowa, której zasady utrzymywane długoterminowo mogą przynieść oczekiwane efekty pod postacią poprawy stanu zdrowia i tym samym redukcja masy ciała. Skuteczność diety śródziemnomorskiej jest potwierdzona nie tylko w przypadku osób zdrowych. Działa ona również prewencyjnie na większość chorób cywilizacyjnych, dlatego niezależnie od wieku powinno się ja stosować.

Dieta śródziemnomorska – na czym polega?

Każdy system żywieniowy ma  jakie konkretne zasady . Poniżej przedstawiam zalecenia dotyczące  produktów , które powinny  pojawiać się   w diecie śródziemomorskiej:

 • spożywanie  świeżych owoców i warzyw
 • codzienne spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych
 • częstsze  zjadanie ryb i nasion roślin strączkowych
 • wybieranie zdrowych źródeł tłuszczy (oleje roślinne,  nasiona  i orzechy)
 • ograniczenie spożycia tłuszczu zwierzęcego na korzyść tłuszczy  roślinnych np. oliwę z oliwek
 • eliminacja/ ograniczenie spożycia produktów wysoko przetworzonych
 • unikanie spożycia słodyczy i wyrobów cukierniczych oraz słodkich napojów
 • wypijanie dużej ilości wody i/ lub naparów ziołowych
 • ograniczenie spożycia  czerwonego mięsa

A czym różni się dieta DASH?
Zaraz za  śródziemnomorską , drugie miejsce  przyznano diecie DASH. Jest to system  żywieniowy służący osobom z nadciśnienie tętniczym. Głównym jego założeniem jest  bazowanie na  produktach roślinnych oraz produktach pełnoziarnistych, niskotłuszczowych produktach mlecznych i mięsnych, a także udziale  orzechów i nasion.  W tej diecie zaleca się również  ograniczenie spożycia  soli ( także  u osób   borykających się z  tą chorobą – solniczka powinna  zniknąć ze stołu).

Dieta fleksitariańska –
Flexistarianizm inaczej zwany „semiwegetarianizmem” zajął równorzędne miejsce  razem z dieta DASH (zaraz za dietą śródziemnomorską). Wszystkie mają niezwykle korzystny wpływ na zdrowie osób zmagającymi się z  chorobami XXI wieku. Jednak dieta fleksitariańska  jest systemem żywieniowym praktykowanym przez ludzi, który  jedzą głównie roślinnie , ale nie mających potrzeby z całkowitej rezygnacji z mięsa. Taki sposób żywienia jest bardzo zbliżony do założeń diety planetarnej , o której w ciągu ostatnich lat zrobiło się dosyć głośno. (Zostawię ten temat na osobny wpis ) 😊

Zdrowie zaczyna się na talerzu
Nie ulega wątpliwości, że skoro  te trzy- wyżej opisane diety  triumfują od kilku lat i są polecane przez wielu specjalistów na całym świecie, są swego rodzaju „lekiem” na dzisiejsze problemy zdrowotne społeczeństw. Należałoby zatem  wprowadzić ich zasady  do codziennej praktyki. W badaniach z 2017 roku udowodniono, że  dieta oparta w dużej mierze na produktach roślinnych zmniejszała ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz chorób serca, natomiast inni badacze w 2019 roku  dowiedli, że u osób, które zrezygnowały  w dużej mierze  z produktów zwierzęcych na korzyść roślinnych , zmniejszyły o  25 % ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w stosunku do tych, którzy żywili się tradycyjnie.

Zwracając uwagę na fakt, że coraz większy nacisk kładzie się na większe spożycie produktów roślinnych, warto wspomnieć, iż wielu żywieniowców w dzisiejszych czasach poleca stosowanie tej właśnie praktyki . Może to bowiem wpłynąć znacząco na poprawę jakości zdrowia  ludzi na całym świecie, nie tylko ze względu na sam fakt ich spożycia, ale także ze względów klimatycznych (zmniejszona emisja CO2).

Pomimo, że we wszystkich trzech omawianych dietach występuje mięso, to i tak w dużej mierze  opierają  się one o te  produkty, na których powinno się bazować ( warzywa  i owoce,  pełnoziarniste produkty zbożowe, strączki, chude mięso i dobrej jakości tłuszcze).

Podsumowanie

Wprowadzenie któregokolwiek z omówionych  systemów żywieniowych, z pewnością przyniesie najkorzystniejsze efekty pod postacią leczenia czy prewencji chorób cywilizacyjnych (m.in. nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, choroby tarczycy, zaburzenia hormonalne, depresja). Jednak już stosowanie się do zasad wszystkich trzech – zdrowej i  odżywczej diety, zwłaszcza tej ograniczającej występowanie mięsa, na korzyść większej ilości roślin, równie korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.