Najlepsze diety 2022 - AG Trener Zdrowia

Najlepsze diety 2022

Piąty rok z rzędu ! Dieta śródziemnomorska- uznana za najzdrowszą dietę 2022 roku! 🥳🥳🥳 A zaraz za nią dieta DASH oraz flexitariańska.


Popularność, którą dieta śródziemnomorska zyskała kilka lat temu (od 5 lat jest uznawana za najzdrowszą dietę świata ) zdominowała rynek dietetyczny. Nie da się ukryć, że wielokrotnie udowodniono jej prozdrowotne działanie w wielu przypadkach. Wyróżniona została w wielu kategoriach:-dieta dla diabetyków-dieta dla zdrowego serca-najbardziej odżywiająca -najłatwiejsza dieta do stosowania

Zaraz za nią (jak wyglądało to w roku 2021 ), na podium znalazły się dieta DASH oraz flexitariańska. O ile każda z nich ma ze sobą dużo wspólnego , to pozwolę sobie w skrócie opisać na czym one polegają.


Dieta śródziemnomorska – na czym tak właściwie polega?

Nie podlega to dyskusji, że jest ona idealnym sposobem żywienia, który może być stosowany z powodzeniem przez każdą osobę w każdym wieku. Zaznaczyć trzeba, że nie jest to dieta krótkoterminowa, która w ekspresowym tempie pozwoli pozbyć się zbędnych kilogramów, tylko strategia żywieniowa, której zasady utrzymywane długoterminowo mogą przynieść oczekiwane efekty. Skuteczność diety śródziemnomorskiej jest potwierdzona nie tylko w przypadku osób zdrowych. Może być stosowana z powodzeniem w przypadku wielu chorób cywilizacyjnych, dlatego niezależnie od wieku powinno się wprowadzać jej założenia.

Śródziemnomorski model żywienia opiera się w dużym uproszczeniu na prawidłowych nawykach żywieniowych. Polega on głównie na zwiększeniu ilości warzyw, owoców i nasion roślin strączkowych, roślinnych źródeł tłuszczu oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb, owoców morza i fermentowanych produktów mlecznych.

Każdy system żywieniowy charakteryzuje się konkretnymi zasadami  . Poniżej znajdują się  zalecenia dotyczące  produktów , które powinny  pojawiać się   w diecie śródziemomorskiej:

·      spożywanie  świeżych owoców i warzyw

·      codzienne spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych

·      częstsze  zjadanie ryb i nasion roślin strączkowych

·      wybieranie zdrowych źródeł tłuszczy (oleje roślinne,  nasiona  i orzechy )

·      ograniczenie spożycia tłuszczu zwierzęcego na korzyść tłuszczy  roślinnych np. oliwę z oliwek

·      eliminacja/ ograniczenie spożycia produktów wysoko przetworzonych

·      unikanie spożycia słodyczy i wyrobów cukierniczych oraz słodkich napojów

·      wypijanie dużej ilości wody i/ lub naparów ziołowych

·      ograniczenie spożycia  czerwonego mięsa

 

A na czym polega dieta DASH?

Zaraz za  śródziemnomorską , drugie miejsce  przyznano diecie DASH. Jest to system  żywieniowy służący osobom z nadciśnienie tętniczym. Głównym jego założeniem jest  bazowanie na  produktach roślinnych oraz produktach pełnoziarnistych, niskotłuszczowych produktach mlecznych i mięsnych, a także udziale  orzechów i nasion.  W tej diecie zaleca się również  ograniczenie spożycia  soli ( także  u osób   borykających się z  tą chorobą – solniczka powinna  zniknąć ze stołu).

 

A co z dietą fleksitariańską ?

Flexistarianizm inaczej zwany „semiwegetarianizmem” zajął miejsce ex aequo  razem z dieta DASH (zaraz za śródziemnomorską). Mają one niezwykle korzystny wpływ na zdrowie osób zmagającymi się z  chorobami XXI wieku. Dieta fleksitariańska  jest systemem żywieniowym praktykowanym przez ludzi, który  jedzą głównie roślinnie , ale nie mających potrzeby całkowitej rezygnacji ze spożycia  produktów mięsnych. Taki sposób żywienia jest bardzo zbliżony do założeń diety planetarnej , o której w ciągu ostatnich lat zrobiło się dosyć głośno (Zostawię ten temat na osobny wpis 😊).

 

Jedzmy zdrowo i cieszmy się zdrowiem przez długie lata!


Nie ulega wątpliwości, że skoro  te trzy – wyżej opisane diety – triumfują i od kilku lat i są polecane przez wielu żywieniowców na całym świecie, każdy zdrowy człowiek powinien wprowadzać te praktyki do swojego żywienia. Te modele żywieniowe są swego rodzaju „lekiem” na dzisiejsze problemy zdrowotne społeczeństw. Dlatego każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie powinien zacząć jak najprędzej stosowac się do ich zasad.

W badaniach z 2017 roku udowodniono, że  dieta oparta w dużej mierze na produktach roślinnych zmniejszała ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz chorób serca, natomiast inni badacze w 2019 roku  dowiedli, że u osób, które zrezygnowały  w dużej mierze  z produktów zwierzęcych na korzyść roślinnych , zmniejszyły o  25 % ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w stosunku do tych, którzy żywili się tradycyjnie.

Wielu specjalistów w dzisiejszych czasach podkreśla istotność zwiększenia ilości produktów roślinnych w codziennej diecie. Może to  wpłynąć znacząco na poprawę jakości zdrowia  ludzi na całym świecie. Jako najzdrowsze w rankingu  diet wyróżnili  najlepszą ogólną dietę, odchudzającą, najlepszą w prewencji cukrzycy i chorób serca –  śródziemnomorską, DASH i flexitarianską. Wszytkie opierają się na zwiększonej  ilości warzyw  i owoców,  pełnoziarnistych produktach, strączkach, chudym mięsie i dobrej jakości tłuszczach w codziennym  żywieniu.

Tak więc wprowadzenie którego z omówionych  systemów żywieniowych, z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem, ale gwarantuję, że już jeśli będziemy stosować zdrową i  odżywczą dietę, ograniczając spożycie mięsa (włączając tym samym większą ilość roślin) , wyjdzie nam to na zdrowie.

Życzę powodzenie w zmianie nawyków żywieniowych ! 🙂